Bez kategoriiJak zachęcić dzieci do czytania książek?

Jak zachęcić dzieci do czytania książek?

Któż by nie chciał otrzymać nagrody czytelnika roku? Zarówno mali jak i duzi na pewno nosiliby ten tytuł z dumą. Jednak, aby go zdobyć, wypadałoby trochę odkurzyć swoją biblioteczkę i sięgać do niej zdecydowanie częściej. Przyznajmy się sami przed sobą— z naszym zapałem do czytania książek bywa różnie. A przecież to ogromna frajda! My dorośli potrzebujemy po prostu ciut więcej chęci. Ale żeby zaszczepić tę pasję w maluchach, warto pomóc im w rozpoczęciu czytelniczej przygody jak najwcześniej. 

Metoda Montessori, a czytanie książek

Metoda Montessori jest nam bardzo bliska i nasze produkty tworzone są właśnie w jej duchu. Szeroki zakres wskazówek wychowawczych i edukacyjnych sprawia, że możemy z nich korzystać także w naszej codzienności, nie tylko w przedszkolu czy żłobku. 

Jeśli metoda Montessori nie jest Wam znana, w naszym artykule Jak urządzić pokój dla dziecka inspirując się metodami Montessori i Reggio Emilia? znajdziecie jej główne założenia.

Zajmujemy się produkcją mebli dziecięcych, dlatego chcemy wskazać Wam kilka podpowiedzi odnośnie organizacji przestrzeni według zasad Montessori. Pomogą Wam one w rozwijaniu pasji czytania u dzieci.

  • Estetyka i minimalizm

Montessori przykłada dużą uwagę do estetyki. Odnosi się to zarówno do przestrzeni jak i przedmiotów. Otoczenie dzieci powinno być jasne, atrakcyjne oraz pozbawione zbędnych przedmiotów. W takim środowisku wyobraźnia i kreatywność rozwijają się najlepiej. 

Przestrzeń najlepiej urządzić w sposób minimalistyczny. Warto używać naturalnych materiałów o stonowanych kolorach. Dzięki temu maluchy nie będą przeciążone bodźcami i będzie im się łatwiej skupić oraz wyciszyć.

  • Samodzielność 

Jest jednym z kluczowych pojęć i założeń metody Montessori. Wszystkie działania powinny dawać dzieciom poczucie samodzielności oraz rozwijać umiejętości podejmowania własnych decyzji. 

Ten element jest także bardzo istotny w zachęcaniu ich do czytania. Warto stworzyć przestrzeń, w której będą mogły same wybierać dla siebie książki. Gdy będą one otaczały maluchy i towarzyszyły im w codzienności, to czytanie stanie się dla nich nawykiem i przyjemnością. 

  • Regał na książki Montessori

Sposobem na atrakcyjną prezentację książek jest wykorzystanie specjalnego regału Montessori. Posiada przegródki, na których książki są wyeksponowane frontem. Widać ich okładki i do każdej pozycji dzieci mają swobodny dostęp. Znajduje się tam także miejsce na inne zabawki. Mebel jest dopasowany do wzrostu dzieci, by bez problemu mogły do niego sięgać samodzielnie. 

Książeczki warto wymieniać co jakiś czas, by podtrzymać zainteresowanie maluchów. 

Regał znajdziecie w naszym sklepie klikając TUTAJ.

  • Kącik do czytania 

Skoro mamy już odpowiednią biblioteczkę na książki, możemy przejść do kolejnego kroku w organizacji wnętrza sprzyjającemu czytaniu. Metoda Montessori zakłada podzielenie przestrzeni na strefy. Kącik czytelniczy będzie idealnym miejscem, aby pomóc dziecku wyciszyć się i zanurzyć w lekturze. 

Oprócz regału, warto, aby znalazło się tam wygodne miejsce do siedzenia. Możemy rozłożyć tam duże poduchy, koce czy siedziska. Miękkie materiały nadadzą tej przestrzeni przytulności i maluchy na pewno będą chętniej korzystać z tego miejsca. 

Jak widzicie, na rozwijanie zainteresowań dziecka wpływa bardzo wiele czynników. Jeśli tylko poświęcimy im trochę czasu i zajmiemy się organizacją przyjaznego otoczenia dla naszych małych czytelników, to pomożemy im w złapaniu czytelniczego bakcyla. 

I najważniejsze na koniec! Bądźmy dla dzieci przykładem i sami czytajmy jak najwięcej. 
Amet mattis vulputate enim nulla aliquet. Id porta nibh venenatis cras sed felis dictumst vestibulum rhoncus est.
[instagram-feed cols=3 imagepadding=2]
Quick links