MontessoriJak urządzić pokój dla dziecka inspirując się metodami Montessori i Reggio Emilia?

Jak urządzić pokój dla dziecka inspirując się metodami Montessori i Reggio Emilia?

Montessori – na pewno wielokrotnie to słowo obijało Wam się o uszy. Brzmi egzotycznie i właściwie nie do końca wiadomo, o co chodzi. Może niektórzy już kojarzą, że jest to temat związany z wychowywaniem dzieci… Bingo!

Ale to nie jedyna alternatywna metoda edukacyjna. Bliskościowe podejście do wychowywania i edukacji dzieci, kiedyś znane jedynie wąskiemu gronu, dziś znajduje coraz więcej zwolenników.

Co to jest metoda Montessori i Reggio Emilia?

Montessori to nazwisko włoskiej lekarki, która 100 lat temu przyjrzała się rozwojowi maluchów i stworzyła nową metodę wychowawczą, która do dziś cieszy się uznaniem wśród rodziców i pedagogów na całym świecie.

Głównym założeniem tej metody jest indywidualne podejście do każdego dziecka, obserwacja i dopasowanie odpowiednich narzędzi w jego edukacji. W ten sposób może ono rozwijać swój potencjał w wielu dziedzinach życia. Nauka Montessori opiera się na zabawie, aby maluchy w przyjazny sposób zdobywały wiedzę i by rozwijały swoją kreatywność. Dzięki uczeniu przez działanie stają się bardziej samodzielne i pewne siebie. Montessori określa dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym jako odkrywców, którzy chłoną otaczający świat i jego elementy.

Metoda Reggio Emilia wzięła swoją nazwę od wioski, w której powstała. Jej mieszkańcy zainicjowali w 1945r. otwarcie szkoły, która miała posługiwać się innymi metodami nauki, niż szkoły tradycyjne. Metodę opracował Loris Malaguzzi opierając się na koncepcjach Marii Montessori, Vygotskiego oraz Jeana Piageta.

Filozofia Reggio Emilia koncentruje się na dziecku i tworzeniu wokół niego przestrzeni stymulującej rozwój i naukę. Zakłada się, że dziecko posiada 100 języków (sposobów) komunikacji. Może wyrażać się poprzez słowa, muzykę, rysunki, taniec, rzeźbienie itd. Jest budowniczym swojej rzeczywistości, a dorośli na podstawie obserwacji jego działań mogą dostosować narzędzia pracy z dziećmi. Metoda jest bardzo elastyczna i dopasowuje się do zmieniających się czasów, warunków oraz predyspozycji dzieci. Kładzie także silny nacisk na wspólnotę, środowisko, więzi i otoczenie. Nastawiona jest na rozwój wyobraźni.

Ale co to wszystko ma wspólnego z urządzaniem pokoju dziecięcego? Bardzo dużo!

Pokój dziecięcy Montessori i Reggio Emilia

Odpowiednio przystosowana do dzieci przestrzeń jest bardzo ważnym elementem we wspieraniu ich rozwoju. Koncepcje alternatywnego wychowania jak Emilio Reggio i Montessori kierują swoją uwagę także na otoczenie i środowisko dziecka, które według tych metod, są kluczowe w rozwoju. Przestrzeń powinna spełniać kilka zasad, aby móc zaspokajać potrzeby maluchów.

Główne zasady wnętrz Montessori i Reggio Emilia:

  • porządek i organizacja
  • prostota i minimalizm
  • ograniczona gama kolorystyczna
  • estetyka
  • wysoka jakość i trwałość
  • bezpieczeństwo
  • naturalne materiały
  • mobilność
  • podział na strefy

Wnętrza montessoriańskie i Emilio Reggio to przestrzenie jasne, naturalne, spokojne, harmonijne i ekologiczne. Panuje w nich ład i porządek. Znajdziemy w nim tylko niezbędne akcesoria, książki i zabawki, do których dziecko musi mieć cały czas swobodny dostęp. Przedmioty, które się w nim znajdują pobudzają kreatywność i samodzielność. Oprócz funkcjonalności, otoczenie powinna być także estetyczne, ponieważ dziecko będzie rozwijało swoją wrażliwość na piękno, a ładne wnętrze im w tym pomoże. Meble i zabawki nie dzielą się na chłopięce i dziewczęce, mają być uniwersalne. Wszystko jest tu przemyślane i zaplanowane tak, aby maluch od najmłodszych lat przebywało w środowisku sprzyjającym poznawaniu świata.

Meble dla dzieci Small Human Design

Filozofia Montessori jest nam bardzo bliska, ponieważ zależy nam na rozwoju dzieci i skupieniu się na ich indywidualnych potrzebach. Jako projektanci chcieliśmy dołożyć swoją cegiełkę do kreowania środowiska idealnego dla maluchów. Każdy produkt, który wykonaliśmy jest przemyślany i dopieszczony w każdym detalu.

Przy tworzeniu produktów, kierowaliśmy się zasadą, aby stanowiły one jedynie tło dla dziecięcej fantazji. Projekty odznaczają się prostą formą, minimalizmem i stonowanymi barwami. Oprócz mebli, wykonaliśmy także wielofunkcyjne urządzenia zabawowe, które mogą być zarówno atrakcyjnym meblem, jak i zabawką wspierającą rozwój psychofizyczny dzieci.

Przygotowaliśmy dla Was małą ściągę z naszymi propozycjami mebli i zabawek, które pomogą stworzyć pokój dla dzieci w duchu Montessori.

Regał na książki

Aby rozbudzić w dzieciach pasję czytania i kreatywność, Montessori proponuje, aby dziecko miało swobodny dostęp do książek i zabawek. Nasz regał posiada przegródki i półeczki, na których wszystko jest ładnie wyeksponowane. Maluch będzie mógł utrzymywać swoją przestrzeń w porządku i ładzie, a także będzie trenował samodzielność.

Krzesełko

Krzesełko to mebel obowiązkowy w każdym dziecięcym wnętrzu. Będzie pomocnikiem w wielu codziennych czynnościach i pozwoli na rozwijanie samodzielności maluchów. Konstrukcja mebla, pozwala także na utrzymanie prawidłowej postawy przez dziecko.

Bujak i bujak ze zjeżdżalnią

Wielofunkcyjność bujaka sprawia, że jest to wymarzone urządzenie zabawowe dla maluchów. Kryje ona w sobie kilka możliwości. Może służyć jako siedzisko, bujak, huśtawkę, drabinki, a także, w dodatkowej opcji, zjeżdżalnię. Dzieci będą rozwijać swoje zdolności chwytne, równowagi, a także ćwiczyć kreatywność, ponieważ bujak daje pole do popisu w wymyślaniu kolejnych zabaw.

Stolik świetlny

Stolik świetnie sprawdzi się przy manualnych i plastycznych pracach. Mleczny blat i zainstalowane we wnętrzu światło led sprawia, że stolik jest narzędziem wszechstronnym i może służyć do wielu zabaw, gdzie światło stanie się składnikiem nowych odkryć.

W naszej ofercie znajdziecie wiele innych mebli oraz urządzeń zabawowych. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się zmienić podejście do wychowywania dzieciaków i damy im szansę na rozkwit ich potencjału.

Amet mattis vulputate enim nulla aliquet. Id porta nibh venenatis cras sed felis dictumst vestibulum rhoncus est.
[instagram-feed cols=3 imagepadding=2]
Quick links